Přeskočit na obsah

Přijímačky nanečisto na SŠ

Jak se z přijímaček nehroutit?

Naši žáci nás často žádají o naše tipy na boj se stresem. Nic se nebojte, i my jsme si přijímačkami prošli, a i my se dennodenně se stresem potýkáme. Předáváme vám 3 zaručené rady, které nám pomáhají s přemožením nervozity!

1. Před přijímačkami si organizujte veškerý svůj čas.

Rozdělte si denní dobu na výuku, učení na přijímačky a volný čas. To Vás zbaví takového toho pocitu, že jste málo produktivní a nestíháte. Správné uspořádání nejen času je naprosto klíčové pro uklidnění se. Pokud nevíte jak na to, rozkouskujte si jednotlivé úkony, kterým se budete věnovat. Je nám jasné, že učení na jednotnou přijímací zkoušku není to jediné, čemu se po celý rok věnujete. Dejte si dost času také na různé projekty do školy a neopomeňte odpočinek, především strávený v přírodě nebo pohybem.

2. Při zkoušce nepanikařte a neříkejte si, že nic neumíte.

Začněte úlohami, ve kterých jste si sami sebou jistí a propracovávejte se k těm těžším. Také nemusíte hned začít psát či řešit jednotlivé úlohy, ale nadechněte se, uklidněte a pak až pište. K odbourání takového stresu je zásadní nastavení vhodné testové strategie. V podstatě jde o vytvoření plánu, podle kterého budete test vyplňovat. Zásadní je zaměřit se na vlastní slabiny, kterými může být například rýsování nebo hledání pravopisných chyb v testu a postupné vylepšování dovedností. Díky tréninku je potom řešení takových úloh u zkoušek jednodušší.

3. Všechny věci, které s přijímačkami souvisí, řešte s předstihem.

Den předem si nachystejte vše, co k přijímačkám potřebujete, vyberte si oblečení a připravte svačinu. Předejdete stresu a panikaření. Tahle rada úzce souvisí s organizací času, i příprava věcí vyžaduje včasné jednání. Studenti nám pak doslova týden před přijímačkami píšou, že mají propadlý pas nebo nemají všechny rýsovací potřeby. Určitě mrkněte na záznam našich živých vysílání, ve kterých se věnujeme všemu, co k přijímací zkoušce vlastně potřebujete a také webináře ohledně překonávání stresu, kde vám předáváme celou řadu cenných tipů!