Přeskočit na obsah

Přijímačky nanečisto na SŠ

Jak si vybrat střední školu?

Výběr střední školy je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Tento článek se zaměřuje na to, jak si vybrat takovou střední školu, která bude plnit vaše očekávání a potřeby. Zde naleznete kroky, které byste měli učinit při výběru střední školy a informace o tom, co je třeba zvážit při volbě správného programu pro vaši budoucnost.

Na co myslet při výběru střední školy

Jak si vybrat střední školu je otázka, která trápí mnoho deváťáků. Při výběru středí školy je důležité zvážit několik dalších faktorů. Tím hlavním je určitě budoucí povolání, které byste chtěli vykonávat. V případě, že nevíte, jaké povolání si vybrat, můžete se poradit s rodinou nebo s učiteli na základní škole. Pokud máte na vaší základní škole možnost konzultace s kariérovým poradcem, vřele to doporučujeme.

Je důležité si uvědomit, jaký typ školy bude pro vás nejvhodnější. Existuje mnoho různých druhů středních škol, a proto je důležité pozorně si vybrat.

Uvědomte si, jaké předměty vás baví nejvíce. Pokud máte rádi matematiku a fyziku, možná byste se měli rozhodnout pro technickou školu. Pokud máte raději literaturu a dějepis, mohli byste se ucházet např. o místo na gymnáziu.

Dalším důležitým faktorem je umístění střední školy, která vás zajímá. Zvolte si takovou střední školu, která bude co nejbližší vašemu bydlišti, abyste nemuseli dojíždět a mohli se plně soustředit na své studium.

jak si vybrat střední školu

Jaké otázky si položit při výběru střední školy

  1. Jaké jsou vaše osobní cíle? Co vás baví?
  2. Chcete se vzdělávat obecně nebo se chcete zaměřit na určitý obor?
  3. Jaké jsou vaše schopnosti a dovednosti? Jak se chcete ve škole uplatnit?
  4. Jak daleko od vašeho bydliště se nachází střední škola, kterou chcete navštěvovat? Chcete dojíždět?
  5. Jaké jsou obecné ohlasy a recenze o dané střední škole?
  6. Jaké jsou školní doplňkové aktivity?
  7. Jaká je kvalita ubytování pro studenty, pokud potřebujete bydlet mimo domov?

Kde získat informace pro výběr střední školy

Před finálním rozhodnutím byste si měli vyhledat co nejvíce informací o jednotlivých školách a oborech, které jsou pro vás atraktivní. Podívejte se na jejich webové stránky, abyste získali přehled o jejich vzdělávacím programu a dostupných volitelných předmětech. Ideální je navštívit školy osobně v rámci dní otevřených dveří.

Nebojte se ani prohledat sociální sítě a napsat o detailnější informace studentům dané střední školy, abyste zjistili, jak jsou na škole spokojeni. Určitě vám rádi pomohou.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *