7 změn pro přijímačky 2023/24

7 změn pro přijímačky 2023/24

Přijímačky 2023/24: aktuální k 30. 8. 2023

Nový školní rok začne za pár dní a spousta nových deváťáků jistě zajímá, jak budou vypadat přijímačky 2023/24. Plánují se mnohé změny k lepšímu. Vše bude záležet na tom, jestli se novinky stihnou legislativně schválit a zapracovat do konce roku 2023, aby je ředitelé středních škol mohli zohlednit v kritériích pro přijímání. Požadavky k přijetí musí ředitelé vyhlásit do konce ledna 2024. Jaké změny přijímačky 2023/24 čekají?

1. Tři elektronické přihlášky na SŠ

Elektronizace procesu podávání přihlášek na SŠ je hlavní téma. Nově by se pro přijímačky 2023/24 měly přihlášky podávat do elektronického systému přes datovou schránku nebo e-identitu rodiče. Oproti minulým letům se počet přihlášek navýší ze dvou na tři (uchazeči budou ale i nadále konat přijímací zkoušky ve dvou termínech). Jeden tiskopis přihlášky bude také možné donést na první SŠ uvedenou na přihlášce, která zajistí digitální zpracování do Cermat systému. V současné době Cermat vybírá dodavatele na systém pro elektronické zpracování přijímacího řízení (součástí bude také zadávání výsledků Cermat testů a vyhodnocení přijímaček).

2. Důležitost pořadí škol na přihlášce

Podstatnou změnou v přijímačkách 2023/24 je prioritizace škol na přihlášce. Bude důležité dobře zvážit 3 školy a na přihlášku je uvést v pořadí, kdy první škola je deváťákova priorita, tedy chtěl by se na ní dostat nejvíce. Podle bodového zisku z Cermat přijímaček pak bude přiřazen na jednu ze tří škol, na kterou bodově nejlépe dosáhne. Záleží tedy stále na tom, kolik žáků bude lépe připraveno a napíše přijímačky na více bodů.

3. Prospěch ze ZŠ jako volitelné kritérium

Pro přijímačky 2023/24 zmizí i povinnost SŠ přihlížet k vysvědčení ze základní školy. Dosavadní výsledky vzdělávání budou volitelným kritériem, ke kterému budou školy moci přihlédnout, pokud si to samy stanoví.

přijímačky 2023/2024

4. Nový termín pro podání přihlášek na SŠ

Přihlášky na střední školy se budou podávat dříve: od 1. do 20. února 2024.

5. Odstup mezi termíny přijímaček

Přijímací zkoušky se doposud konaly dva po sobě následující dny. Přijímačky 2023/24 by se měly konat s odstupem: v pátek a v pondělí. Řádné termíny 1. kola přijímaček pro rok 2024, které zatím ještě MŠMT nepotvrdilo, jsou pátek 12. dubna 2024 a pondělí 15. dubna 2024. V samotné podobě jednotných přijímaček se nic měnit nebude. Uchazeči budou psát přijímačky ve 2 termínech a vždy se bude pro všechny 3 školy z přihlášky započítávat lepší výsledek z testu z češtiny i matematiky. Také žáci, kteří se přihlásí pouze na jeden maturitní obor, by měli mít v novém systému dva pokusy na jednotné přijímačky.

6. Výsledky: odpadne zápisový lístek i odvolání

Dle ředitele Cermatu M. Krejčího rozřazení dětí na školy Cermat spolu se SŠ zveřejní kolem 10. května, tedy zhruba měsíc po řádných přijímačkách. Výsledky budou v elektronickém systému a uchazeči budou na školy rovnou zapsáni. Odpadne složitá administrativa se zápisovým lístkem i odvoláním. Bude možnost vzdát se místa na škole, kam byl žák přijat. V takovém případě se bude muset dále hlásit na místa na SŠ ve 2. kole přijímaček.

7. Nová pravidla pro 2. kolo přijímaček

Druhé kolo přijímaček bude nově centrálně řízené (dosud ho SŠ řídily samy) a mělo by fungovat úplně stejně jako to první. Uchazeči se budou moci hlásit až na tři školy (dosud byl počet přihlášek ve 2. kole neomezený). Nově se bude ve 2. kole zřejmě přihlížet k výsledku jednotné přijímací zkoušky (dosud to nebyla povinnost). V případě, že se uchazeč nedostane na SŠ ani ve 2. kole, bude šance ještě v dalších kolech. Ta už by měla být v gesci ředitelů škol stejně jako v minulých letech.

Zdroje a další informace o přijímačkách 2023/24


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?