Strategie k přijímačkám: co je testová strategie a jak si vytvořit tu svou?
Umět vyjít s časem, stihnout veškeré úlohy a nejlépe napsat test na co nejvíce bodů? To by si přál asi každý student a dnes si ukážeme, že se to dá vlastně celkem jednoduše zvládnout. Hlavní roli při zkouškách hrají znalosti a příprava deváťaka, ale co taková testová strategie, o té už jste slyšeli?
Co je strategie k přijímačkám?
Testová strategie je velmi individuální, a proto nelze zcela určit jednu, která sedne každému. Teď si vysvětlíme, jak si ji sestavit co nejlépe a nejefektivněji. Hlavním principem z čeho vycházet jsou silné a slabé stránky žáka, což znamená, že by se žák měl nejdříve zaměřit na úlohy u kterých ví, že mu jdou nejvíce a je si jimi jistý. Postupně dle času a vlastního uvážení by se měl pokusit o ostatní cvičení.
Moje strategie k přijímačkám – jak ji vytvořit?
Nejdůležitějším krokem v tom, abyste byli schopni sestavit vaši osobní strategii je to, abyste dobře znali strukturu a obsah přijímačkových testů. To vypilujete jedině tak, že si budete procházet testy např. z minulých let, nebo zkusíte přijímačky nanečisto, kde si vyzkoušíte, jak to vypadá u ostré zkoušky.
Velmi důležitým krokem k úspěchu je to, abyste si stanovili, jakého výsledku chcete dosáhnout, a podle toho se na přijímací zkoušky od Cermatu připravili. Někdo chce útočit na maximální počet bodů (100 bodů, součet 50 z ČJ a 50 z M), někomu stačí 30 bodů, je to velmi individuální a ani jedna z těchto variant není špatně. Pokud se vám podaří vašeho cílového bodového skóre dosáhnout, zkuste ho postupně zvyšovat a dávat si nové cíle.
Postupně zjistíte, jaká úloha vám jde nejlépe a nejrychleji. Začněte úlohami, kterými jste si jisti a nechte si čas na ty obtížnější. Úlohy nejsou nijak seřazeny, např. od nejkratší po nejdelší, nebo od nejlehčí po nejtěžší. Měli byste si vytvořit systém, abyste přeskakovali z jedné úlohy na druhou přesně tak, jak potřebujete. V principu ale vůbec nezáleží na tom, jakou úlohou začnete.
Než se vrhnete do řešení testu, nejdříve si ho celý prolistujte, abyste získali povědomí o jednotlivých úlohách. Dejte si minutku, dvě na uklidnění a poté se pusťte do svých tří nejoblíbenějších úloh. Pozor, důležitá je také práce se záznamovým archem! Přepisujte odpovědi do záznamového archu průběžně a nečekejte až na konec časového limitu. Můžete se zaseknout u nějaké úlohy a nezbyde vám čas na zaznamenání odpovědí, proto si frekvenci přepisování odpovědí do archu stanovte hned na začátku.
Testová strategie – tipy k češtině
V testu z češtiny bývá 6–7 výchozích textů a jsou různě dlouhé a obtížné. Vždy je potřeba být pozorný, snažit se porozumět významu a všímat si zvýrazněných slov, protože se k nim často vážou podúlohy a odpovědi vždy najdete v daném textu. Dobrým tipem na začátek je úloha s hledáním pravopisných chyb. U češtiny všeobecně dbejte na rozlišování velkých a malých písmen, ať zbytečně nepřijdete o body!
Testová strategie – tipy k matice
Pokud otevřené početní úlohy nejsou vaší silnou stránkou, zkuste začít těmi uzavřenými s výběrem odpovědí. Dobrým začátkem může být také úloha 15, rovnice v úloze 5 a zlomky v úloze 3. I tady si dávejte pozor na záznamový arch. Do archu u matiky můžete zapisovat buď pouze výsledek, nebo s výsledkem i postup řešení. Vždy pozorně čtěte zadání úloh, kde bude popsané např. to, že je třeba zapsat do archu zlomek v základním tvaru nebo rozepsat celý postup řešení (včetně krácení a podobně). Nikdy není třeba opisovat do archu zadání úlohy, tím se jen zbytečně zdržíte.
Doufáme, že už nyní má vaše strategie jasnější obrysy!