Nový školní rok za dveřmi: na co nezapomenout?

Nový školní rok za dveřmi: na co nezapomenout?

Letní prázdniny se blíží ke konci a nový školní rok se pomalými a neúprosnými kroky přibližuje. Jestli už vás přepadají myšlenky na vše, co vás čeká, můžete s klidem vydechnout a užít si ještě zbytek volna bez starostí. V tomto článku totiž naleznete vše, co potřebujete vědět.

Nový školní rok 2024/25: harmonogram

Jak vypadá harmonogram následujícího školního roku? Školní rok letos začne v pondělí 2. září a skončí v pátek 27. června. Pololetní vysvědčení se bude rozdávat ve čtvrtek 30. ledna, přičemž den na to – tedy v pátek 31. ledna – budou jednodenní pololetní prázdniny.

U prázdnin ještě chvíli zůstaneme, protože je důležité vědět, kdy se můžete těšit na volno. Podzimní prázdniny tentokrát připadnou na úterý a středu 29. a 30. října, což spolu s víkendem a státním svátkem dá dohromady pět dní volna. Vánoční prázdniny vám začínají 23. prosince a končí až 6. ledna a začátek volna na Velikonoce spadá na čtvrtek 17. dubna. A ty nejdelší prázdniny, dvouměsíční letní, trvají v roce 2025 od 28. června do 31. srpna.

Nový školní rok – máte vše?

Příprava se vždy vyplácí. Na co nezapomenout? V novém školním roce se vám určitě budou hodit kvalitní psací potřeby, tedy takové tužky a propisky, které se vám budou dobře držet. Stejně tak mnohem více k psaní poznámek motivují sešity, které se vám líbí. Co je velice užitečné a co byste rozhodně neměli opomenout, je diář. Do toho si můžete zapisovat úkoly, projekty, i chystané testy. Jedná se o nástroj, díky kterému už vám nic neuteče. Neméně důležitá je ovšem dobrá nálada a chuť vrhnout se do nového školního roku s úsměvem

Přijímačky 2024/25

Pokud vás čeká pátá, nebo devátá třída, nejspíš už vám proběhla hlavou otázka: a co dál? Tyto ročníky jsou jakýmsi rozcestím a je jen na vás, pro co se rozhodnete. Ať už si vytyčíte jakýkoli cíl, s řádnou přípravou ho jistě dosáhnete. Pro úspěšně složené přijímací zkoušky je třeba nejen mít hlavu plnou znalostí, ale umět také pracovat s přijímačkovými testy, záznamovými archy, s časem i se stresem. Jestli se v průběhu roku tyto schopnosti chcete naučit a zlepšovat se v nich, můžeme vám nabídnout komplexní přípravu v podobě přijímaček nanečisto.

Nejenom že si testy budete moci vyzkoušet a dostanete rozbor úloh, prozradíme vám také všelijaké strategie a tipy, jak vše zvládnout na jedničku. A to jak v prezenční formě, kde zažijete přímo nasimulovanou atmosféru přijímacích zkoušek, tak i ve formě distanční, u které si testy můžete zkoušet z pohodlí vlastního domova. Pokud se vás týkají přijímačky z páté třídy, přečtěte si více informací o přípravě na osmiletá gymnázia, a jestli vás čeká třída devátá, mrkněte na přijímačky nanečisto pro deváťáky.

Kam dál?


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?