Jak efektivně plánovat přípravu na přijímací zkoušky: rady a tipy

Jak efektivně plánovat přípravu na přijímací zkoušky: rady a tipy

Přijímací zkoušky na střední školu se pomalu, ale jistě blíží a vás jistě zajímá jak efektivně naplánovat svou přípravu. Termíny přijímaček pro rok 2025 jsou už zveřejněné. Pokud jste žáky deváté třídy, čekají vás velká rozhodnutí o tom, kam budete po ukončení základní školy směřovat. V případě, že se rozhodnete pro obor zakončený maturitou, budou vás na jaře čekat jednotné Cermat přijímačky.

Jak plánovat přípravu na přijímačky: na co myslet

Přechod z deváté třídy na střední školu je velkým krokem, a proto je dobré si vše v klidu promyslet a zůstat nad věcí. Dobře si rozmyslete, kolik času a energie chcete vložit do přípravy a jaké konkrétní kroky vám budou nejvíce vyhovovat, abyste se necítili pod tlakem. Dobré je vše probrat s rodiči a zjistit, jak to vidí oni, a zkusit najít společné řešení.

Jak se na jednotnou Cermat zkoušku efektivně připravit?

Dohromady vás čekají dva termíny přijímaček, pokaždé budete psát test z českého jazyka a z matematiky. Na každý test máte tedy dva pokusy s tím, že se započítá ten lepší výsledek.

Prvním krokem jak začít přípravu je prohlédnout si a zkusit si samotný test doma nanečisto. Na webu Cermatu jsou ke stažení testová zadání k procvičování. Uvidíte tak, jak na tom jste, kde máte rezervy a s čím potřebujete pomoct. Také je dobré si zjistit, jaké byly požadavky pro přijetí u škol, na které se chcete hlásit, a kolik bodů měl minulý rok poslední přijatý uchazeč. Tím získáte důležité informace o tom, kam se potřebujete posunout.

Jak plánovat přípravu?

Dalším důležitým krokem je plánování. Doporučujeme si vše si pečlivě zapsat do diáře a stanovit si pevné bloky na každý týden, kdy se budete přípravě na přijímačky plně věnovat. Důležitá je soustavná příprava. Pište testy, poznávejte široké spektrum úloh a zaměřte se na práci s vlastními chybami. Procvičujte to, co vám nejde, a zlepšujte se v tom.

Pokud máte nabitý rozvrh ve škole a další aktivity o víkendu, je dobré stanovit si priority. Přijímačky na střední školy jsou přece jen pouze jednou za život. Díky přijímačkám nanečisto se můžete efektivně připravit i přes plně nabitý rozvrh. Vždy je dobré nakombinovat tři formy přípravy: prezenční (základní), prezenční (podrobnou) a distanční (podrobnou), jelikož se vzájemně doplňují.

Máte specifické požadavky? Hlásíte se na gymnázium nebo jste aktivními sportovci? Podívejte se na ideální rozvrh přípravy s To dáš! navržený přímo pro vás. Díky této přípravě si budete moci vyzkoušet simulaci ostré přijímací zkoušky společně s vysvětlením jednotlivých úloh.

Jak plánovat přípravu: kdy začít?

Začněte ideálně co nejdříve, a to ideálně ještě na podzim. Díky včasnému startu již v průběhu výběru střední školy tušíte, jak na tom jste, a jak moc musíte zabrat, tudíž máte na zlepšení dost času. Většina deváťáků se každoročně připravuje až od poloviny ledna a v případě přípravy na přijímací řízení je vždy lepší být o krok napřed.

Ať už si vyberete jakoukoli školu, s efektivní přípravou pomocí přijímaček nanečisto se na ni jistě dostanete. Nic se nebojte, vše si pořádně rozmyslete a určitě se vám vše podaří. To dáte!

Čtěte také:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?