Letní tábory a kurzy: jak využít prázdniny k osobnímu rozvoji

Letní tábory a kurzy: jak využít prázdniny k osobnímu rozvoji

Blíží se červenec, a to pro vás kromě léta přináší ještě jednu velkou událost ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ konečně velké prázdniny. Kdo by se na ně po celém školním roce netěšil? Sluníčko, spousta volného času na odpočinek, koníčky či cestování. A jak můžete všechen ten volný čas nějak ozvláštnit, abyste si z něj také něco odnesli a abyste měli na co vzpomínat? Co třeba letní tábory a kurzy? Rozhodně nejsou letní tábory jen pro malé děti, na své si přijdou i teenageři…

Letní tábory pro teenagery

Letní tábory jsou skvělou letní zábavou, na kterou budete s úsměvem vzpomínat hodně dlouho. A ne, nejsou jen pro malé děti. Existuje tolik druhů a zaměření, že každý z vás si určitě najde takový, který ho bude bavit. Na výběr jsou sportovní, výtvarné či všeobecné, dalšími možnostmi jsou také tábory jazykové, nebo jestli vás baví programování nebo designování her třeba počítačové. Všechny vás zajisté něco naučí, ať už to bude nová týmová hra, speciální keramická technika, vázání uzlů, spoustu slovíček a zajímavostí o jiných kulturách či užitečné funkce pro programování. Potkáte navíc nové vrstevníky i mimo školu a hlavně se pobavíte.

Kurzy a workshopy

Pokud se vám nechce jezdit nikam z města nebo zkrátka nemáte tolik volného času, abyste mohli třeba na dva týdny vyrazit na tábor, skvělou alternativou jsou rozličné kurzy a workshopy pro osobní rozvoj i zábavu. Prozkoumejte, jaký program vypisují školy a volnočasová centra ve vašem okolí, a stoprocentně najdete něco, co by vás lákalo vyzkoušet. Nebojte se zkoušet nové věci, lekce, u kterých si třeba ani nejste jistí, jestli vás budou bavit. Kdy jindy otestovat, co by vás mohlo, ale nemuselo zaujmout, než v létě, kdy si kurz můžete vyzkoušet třeba jen jednu hodinu? A třeba najdete koníček, který vás chytne i na další roky.

Jak si správně vybrat letní tábor či kurz?

Táborů i kurzů existuje celá škála, takže si můžete nějaký vybrat přímo na míru pro sebe. Určitě se zamyslete, kolik byste takové aktivitě chtěli věnovat času. Jestli hodně, mrkněte spíš na tábory, pokud spíš méně, zvažte kurzy a nebo workshopy. Přemýšlíte-li o táboře, zamyslete se, jestli chcete jet úplně pryč z města na pobytový, nebo byste spíš ocenili příměstský, kdy byste spali doma a měli volné večery pro sebe. Rozhodně neváhejte zkoušet cokoli vás láká, každá zkušenost se počítá. Něco se naučíte, poznáte nové kamarády a hlavně taky sami sebe.

Především si však léto užívejte a sbírejte zážitky. Můžete si ho ozvláštnit pomocí výletů do přírody, dokumentů, podcastů, knížek (které nejsou povinnou četbou), cestováním do zahraničí či dalšími zábavnými aktivitami. Hlavně se teď nestresujte školou a přijímačkami, které vás možná brzy čekají. Kdy se začít učit na přijímačky? S přípravou stačí začít ideálně až od listopadu, a to třeba na To dáš! Přijímačkách nanečisto, kde se dozvíte a naučíte vše, co k úspěchu budete potřebovat. Teď se ale bavte, rozvíjejte a relaxujte. 😊

Mohlo by se vám také líbit:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?