5 tipů na vzdělávání o prázdninách

5 tipů na vzdělávání o prázdninách

Školní rok je téměř za vámi a vy si rozhodně zasloužíte odpočinek. Pokud ale nechcete usnout na vavřínech, můžete pro sebe něco udělat i o prázdninách. A ne, nemyslíme sezení v lavici před tabulí ani šprtání se doma či v knihovně z učebnic. Máme pro vás tipy na vzdělávání o prázdninách!

5 činností na prázdniny, u kterých se mnohému naučíte

Existuje mnoho rozličných způsobů, jak se vzdělávat i v létě. Prostřednictvím dále uvedených aktivit se nejenom dozvíte spoustu zajímavých informací, ale také se u nich často pobavíte. Vzdělávání o prázdninách bude zábava!

1. Tábory

Když se řekne léto, spoustě z vás se pravděpodobně vybaví mimo dovolené v zahraničí a výlety po Česku také tábory. Tábory jsou skvělý způsob, jak zábavně strávit část letních prázdnin. Pobavíte se, seznámíte se s novými lidmi a určitě se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Existuje celá řada táborů s různým zaměřením – můžete se věnovat např. angličtině, sportům či umění, ale třeba i historii.

vzdělávání o prázdninách

 

2. Vzdělávání o prázdninách: kroužky a kurzy

Pokud se vám nechce trávit celé dny mimo domov, určitě stojí za to poohlédnout se po nějakých kroužcích či kurzech. Nabídka bývá obvykle široká, můžete se tedy zkrátka přihlásit dle svých vlastních preferencí, ať už půjde třeba o kurz programování, malby či nějakého jazyka. A pokud nemáte v okolí žádné centrum zájmových aktivit, nezoufejte. V dnešní době existuje i mnoho online kurzů, kterých se můžete účastnit odkudkoli.

3. Dokumenty

Kdyby pršelo, nebo byste nevěděli, co doma, určitě zkuste zapnout nějaký dokument. Ať už ho chytnete přímo v televizi, nebo si ho vyhledáte na internetu, zajisté se dozvíte kopu zajímavých faktů (a navíc naprosto nenáročnou a nenásilnou formou). Ať už vás zajímá život oblíbeného spisovatele, evoluce a prehistorická zvířata, vynálezy nebo třeba vesmír, dokumenty se dají najít téměř o čemkoli. A klidně si u toho můžete popíjet ledový čaj, nebo jíst zmrzlinu.

4. Vzdělávání o prázdninách: Youtube

A když zrovna nebudete mít náladu na dlouhý dokument, můžete zkusit kratší videa na Youtube. Pusťte si občas místo vašeho oblíbeného youtubera nebo zpěváka video, které vás něco naučí. Existuje spousta super kanálů, které vám pomůžou objasnit třeba nějaké kapitoly z historie nebo ze zeměpisu.

5. Knížky

Dalším skvělým způsobem, jak se bavit a zároveň se dozvídat nové věci, je čtení. A ne, nemyslíme nutně učebnice nebo encyklopedie a slovníky. Zkuste projít vaše knihkupectví či knihovnu a porozhlédněte se, jaké knížky nabízejí. Z nějakého dobrého historického románu se určitě dozvíte spoustu informací o tom, jak se kdysi žilo, z cestopisu zase získáte rozhled po světě. Navíc jako malý bonus ještě získáte možnost nasávat pravopis, aniž byste si to uvědomovali. A tomu se říká dvě mouchy jednou ranou.

Ať už si vyberete cokoli, zajisté se nejenom něco dozvíte, ale i se pobavíte. Abyste nově získané informace nezapomněli, mrkněte na tenhle odkaz do odstavců 2 a 3, kde si můžete přečíst o tipech, jak nezapomenout, co jste se naučili.

Další tipy na vzdělávání o prázdninách


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?