Jak zvládnout přechod na střední školu?

Jak zvládnout přechod na střední školu?

Přechod na střední školu se může na první pohled jevit jako výzva. Ovšem věříme, že i takovou velkou změnu překonáte s přehledem. Pokud ale přece jen máte obavy, přinášíme vám několik užitečných tipů, jak celý proces zvládnout levou zadní!

Sdílejte

Sdílení je důležitá a nápomocná věc. V dnešní době nám k tomu pomáhají třeba sociální sítě, které mají jednu skvělou základní funkci – propojují. Zkuste se propojit s budoucími spolužáky například skrze Facebook či Instagram. Jmenovitý seznam přijatých uchazečů byste měli nalézt na stránkách své školy. Můžete se také propojit s lidmi, které jste poznali na přijímačkách. Nebo zkrátka sdílejte své obavy, očekávání nebo nadšení s bývalými spolužáky ze základní školy, ať už se chystáte na jakoukoli střední školu. Můžete se také o všem pobavit s rodiči a sourozenci. Jedna věc je ale jistá – máte-li jakékoliv obavy, nebojte se o nich mluvit a sdílet je. Uvidíte, že se budete cítit klidněji. 

Zjišťujte

Se sdílením jde samozřejmě ruku v ruce i zjišťování informací. Najděte si přes léto třeba právě sociální sítě školy a projděte si jejich příspěvky. Na webových stránkách školy mrkněte, co pořádají za aktivity, jaké nabízejí semináře nebo jak probíhají předměty. Částečně se tak připravíte na to, co vás může potkat, a zároveň můžete najít i něco, na co se těšit. Prohlédněte si detailněji fotky interiéru a exteriéru školy, ať máte představu, kde další 4 roky strávíte. Nachází-li se škola ve vašem okolí, klidně se k ní jděte přes léto podívat. Nemusí se to tak na první pohled zdát, ale vědomí toho, že v září nastoupíte do školy, o níž už alespoň nějaký přehled máte, vám přechod na střední školu může také velmi usnadnit

přechod na střední

Nenechte se pohltit strachem

Že máte obavy z takové změny, jakou přechod na střední školu bezpochyby je, je přirozené. Přece jen vás čeká nový školní režim, noví lidé, noví učitelé a noví spolužáci. Nicméně se strachem nenechte pohltit. Čeká vás také spoustu nových zážitků, přátelství, legrace, poznatků či výletů. Prvních pár týdnů si možná budete zvykat, ale berte na vědomí, že si budete zvykat všichni a budete v tom společně. Věřte, že během chvíle budou obavy ty tam. A my vám moc držíme palce, abyste přechod na střední školu hravě zvládli!

A pokud nechcete během léta vypadnout z tempa, koukněte na článek o tom, jak se během prázdnin zábavně sebevzdělávat a co dělat o prázdninách doma.


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?