Druhé kolo přijímaček na střední 2024

Druhé kolo přijímaček na střední 2024

První kolo přijímacích zkoušek na střední školy je za vámi. Výsledky od 15. května znáte. Nevyšlo vám přijetí v 1. kole? Je tu ještě druhé kolo. Jak a kdy druhé kolo přijímacího řízení probíhá? S odpověďmi na tyto otázky přicházíme právě v tomto článku.

Druhé kolo – pro koho je?

Do druhého kola se můžete přihlásit jen ve dvou případech. Zaprvé – nebyli jste přijati v kole prvním, a zadruhé – přijetí z prvního kola jste se vzdali. Vzdáním se přijetí byste se totiž úplně diskvalifikovali z 1. kola. Pořádně si to tedy rozmyslete, protože druhé kolo nevypisují všechny školy. Většina žádaných škol má kapacitu po 1. kole plně obsazenou. Hodně škol s volnými místy ve 2. kole bude soukromých.

Ve druhém kole můžete podat až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky pro maturitní, ale i nematuritní obory, či až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou. Pokud se ve druhém kole chcete hlásit na maturitní obory, můžete jen v případě, že jste psali JPZ v 1. kole, jinak jsou pro vás pouze obory nematuritní. Výsledek JPZ se ve 2. kole totiž musí povinně hodnotit opět vahou 60 % na celkovém přijímacím řízení.

Jak se přihlásit na druhé kolo?

Způsobů přihlášení se k druhému kolu přijímacích zkoušek na SŠ je hned několik. Můžete využít plně papírovou formu, formu hybridní pomocí výpisu z DIPSY, nebo kompletně elektronicky právě skrz systém DIPSY.

Informace o tom, které školy druhé kolo pořádat budou, najdete v DIPSY, a to včetně kapacit oborů. Seznam škol otevírající druhá kola se v systému zpřístupní 21. května. Do 24. května (včetně) pak budete mít příležitost podat přihlášky do druhého kola, a to až na 3 školy. Školy, o které budete mít zájem, opět musíte řadit dle priority.

Kdy se druhé kolo uskuteční?

Jak už padlo výše, přihlásit do 2. kola se musíte od 21. do 24. května do půlnoci, a tak si toto datum dobře poznačte. Pokud se ve 2. kole budou konat školní části přijímaček, musí být v termínu od 8. do 12. června 2024. Náhradní termín školní zkoušky nebude. Hlídejte si, aby se vám termíny nekryly.

Druhé kolo – výsledky

Jak jste dopadli ve druhém kole, se dozvíte v druhé půlce června, a to konkrétně 21. června. Informaci o přijetí najdete na veřejně přístupném místě školy (úřední deska, vstupní dveře…), na webu školy a také v DIPSY stejně jako v kole prvním. Pokud se rozhodnete pro zjištění výsledku přes DIPSY, budete opět potřebovat své registrační číslo z přihlášky/pozvánky.

Důležité je nenechat se rozhodit a všechno zvládnout s klidem. Poznačte si důležitá data, pořádně si prohlédněte v DIPSY seznam volných oborů a zvažte také kombinované nebo dálkové formy studia. Myslíme na vás a posíláme sílu. Hodně štěstí! 😊

Čtěte také:

 


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?