4 tipy pro úspěšný start na SŠ

4 tipy pro úspěšný start na SŠ

Znervózňují vás myšlenky na září a na start na SŠ? Jestli ano, nebojte, je to naprosto pochopitelné a určitě v tom nejste sami. Spousta změn často vypadá děsivě, ale věřte si, zvládnete to! Navíc pro vás máme pár tipů na to, jak start na SŠ zvládnout co nejlépe.

1. Diář

Pokud jste si nevedli diář na základní škole, pořiďte si nějaký alespoň teď. Start na SŠ se někdy může zdát náročný, protože obnáší domácí úlohy a testy. Diář je opravdu velkým pomocníkem – na jednom místě schraňuje všechny informace, a tak na nic nezapomenete. Prodává je snad každé knihkupectví nebo papírnictví a existuje velké množství různých designů, takže určitě najdete nějaký, který se vám bude zamlouvat nejen svou praktičností, ale i vzhledem.

2. Techniky učení

Na střední škole obvykle bývá probírané látky víc, než na základní škole, a proto je důležité vědět, jak se učit chytře a efektivně. Zjistěte, jak se vám učí nejlépe. Možná vám pomáhá si fakta, která si potřebujete zapamatovat, číst nahlas. Třeba na vás funguje, když si k látce nakreslíte obrázky, grafy či nákresy. Nebo vám třeba vyhovují pomocné lístečky, které si vylepíte po pokoji. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte, které způsoby vyhovují právě vám. Pokud byste si chtěli počíst o různých efektivních technikách učení, mrkněte sem. Tyto techniky nefungují pouze pro přípravu na přijímačky, ale samozřejmě i v jiných situacích, a mohou vám velmi usnadnit start na SŠ

start na SŠ

3. Spolužáci

Možná se to nezdá, ale kolektiv je jedním z nejdůležitějších faktorů spokojenosti (nejen) ve škole. Nestyďte se a seznamte se se svými novými spolužáky. Pokud nevíte, jak začít konverzaci, můžete se zkusit třeba zeptat, co si myslí o výzdobě třídy, zdejší jídelně nebo klidně můžete začít něčím tak jednoduchým, jako je třeba kompliment. Můžete jim třeba jen pochválit batoh nebo vtipnou mikinu a možná z toho časem vznikne velké přátelství. Anebo alespoň budete vědět, koho se můžete zeptat na zadání úkolu, který jste náhodou zapomněli.

4. Burza učebnic

Na základní škole jako studenti učebnice dostáváte, na střední škole už máte shánění knížek na starosti vy. Než zavítáte do knihkupectví, zjistěte si, kdy se koná školní burza učebnic a zkuste se poohlédnout tam. Nejenom že vám to ušetří běhání po obchodech, ale také i nějaké peníze.

Začátku školního roku se opravdu bát nemusíte, zvládnete to. Věříme vám. Zvládli jste přijímací zkoušky a dostali jste se na vysněnou střední školu, a stejně teď zvládnete i start na SŠ. 

Další užitečné články o zvládnutí přechodu na SŠ:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?