Přijímací zkoušky a psychická příprava: jak zvládnout stres a nervozitu

Přijímací zkoušky a psychická příprava: jak zvládnout stres a nervozitu

Čekají vás tento školní rok přijímací zkoušky na novou školu? Bude to rok plný příležitostí, ale i pilné přípravy. Abyste tímto obdobím prošli s klidem v duši, přinášíme vám několik tipů a technik, jak zvládnout stres.

Jak zvládnout stres – techniky a cvičení na zklidnění mysli

Častokrát proti stresu velmi pomáhá uvědomit si skutečnou příčinu. Zeptejte se sami sebe, co přesně vás stresuje a proč. Je něco, co proti stresu můžete udělat? Nepodceňujte přípravu na přijímačky a začněte s ní včas. Sdílejte své pocity se svými blízkými, třeba s rodinou či s kamarády. Mluvit o svých obavách vám pomůže cítit se lépe a třeba vám někdo z okolí dokáže dobře poradit či pomoct. Další účinnou technikou, která vám pomůže zbavit se obav, je soustředění se na tady a teď, pomocí které se uzemníte. Zavřete oči a uvědomte si, co cítíte, co slyšíte, čeho se dotýkáte. Pokud nic z toho nepomáhá, můžete vyzkoušet bylinky. Čaj například z heřmánku či meduňky nejenom příjemně zahřeje, ale také vám pomůže zklidnit poletující myšlenky.

Jak zvládnout stres – přímo u přijímací zkoušky

Ke zklidnění myšlenek velmi pomáhají i dechová cvičení. Jejich výhodou je mimo jiné i to, že je můžete provádět kdykoli a kdekoli, tedy i během zkoušky. Dobře také funguje dodání si sebevědomí – namotivujte se. Představte si, že jste přijímačky zvládli a že jste se dostali na vysněnou školu. Promyslete si také odměnu za vaši snahu, rozhodně si ji zasloužíte.

Jak zvládnout stres – rady pro rodiče

Pokud máte doma deváťáka, snažte se sami se nestresovat. Vaše pocity se totiž mohou na dítěti projevit. Zkuste vymyslet, na co se váš deváťák může po přijímačkách těšit. Dobrou strategií je taktéž připomínat dítěti jeho minulé úspěchy, abyste mu dodali sebevědomí. Řekněte mu, že i kdyby se přijímací zkoušky nevydařily, tak život bude pokračovat dál, něco už vymyslíte. Výsledek přijímacích zkoušek nesvědčí o jeho inteligenci.

Pamatujte, že důležitá je snaha a ať už přijímačky dopadnou jakkoli, budete v pořádku. A pokud nepodceníte přípravu, zajisté vše dopadne i tak, jak jste si přáli. To dáte! 😊

Mohlo by vás také zajímat:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?