Přihlášky do oborů s talentovými zkouškami: jak je to letos jinak

Přihlášky do oborů s talentovými zkouškami: jak je to letos jinak

Pokud jste letos v deváté třídě, jistě už jste přemýšleli o tom, co budete dělat po dokončení ročníku. Pro přechod na novou školu vás na jaře čekají přijímací zkoušky. Na určité školy je však potřeba připravit se i jiným způsobem než testem z českého jazyka a z matematiky. Jestli je právě toto váš případ a hlásíte se na obor s talentovými zkouškami (zde je jejich seznam), je tento článek přesně pro vás.

Obory s talentovými zkouškami: změny od roku 2024

Od školního roku 2024/2025 se mění hned několik věcí, co ovšem zůstává stejné je, že nepíšete testy z češtiny a z matematiky od Cermatu. Velkou změnou od loňského roku je sjednocení veškerých termínů přijímacího řízení pro obory s talentovou zkouškou i bez ní. Kritéria pro přijímací řízení i obsah talentových zkoušek bude tento školní rok na všech školách zveřejněn do 31. ledna 2025. Podání přihlášek pak připadá na období mezi 1. a 20. únorem, je tedy shodné s ostatními školami a přihlášek můžete dohromady podat až pět (max. 3 na obory bez talentovek a max. 2 na obory s talentovými zkouškami). Poté se budou konat talentové zkoušky a jejich výsledky vám budou zpřístupněny v půlce května, a to konkrétně 15. O přijetí či nepřijetí na obory s talentovými zkouškami i bez nich se tedy dozvíte v jeden den.

Obory s talentovými zkouškami: kdy se konají talentovky a jak se na ně připravit?

První kolo talentových zkoušek v řádném termínu se bude konat od 15. března do 23. dubna následujícího roku (náhradní termíny musí být stanoveny na termín mezi 24. dubnem a 5. květnem). Přesný den vždy určí ředitel příslušné školy. Půjde o dva řádné termíny a jeden náhradní, při čemž jeden z řádných termínů i náhradní se musí konat v jiný den než jednotná přijímací zkouška. Kdyby se vám náhodou termíny kryly, je možné se písemně omluvit řediteli školy, který vám poté může nabídnout náhradní termín zkoušky. Pozvánku k talentové zkoušce obdržíte nejpozději dva týdny před konáním zkoušky a na konzervatoř minimálně 7 dní předem.

Gymnázia se sportovní přípravou

Pokud se hlásíte na gymnázium se sportovní přípravou, týkají se vás jednotné Cermat přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka. K tomu vás čekají ještě fyzické testy a některé školy zařazují i školní část přijímacího řízení – např. přihlížení k vysvědčení. Dále také nezapomeňte na doložení lékařského potvrzení.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli školu, s pořádnou přípravou jistě zvládnete veškeré typy přijímací zkoušky. Pokud byste měli zájem o přijímačky nanečisto, které vás dokážou připravit na jednotnou zkoušku Cermat, proklikněte se sem. Držíme palce, to dáte! 😊

Mohlo by se vám líbit:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?