Specifické dovednosti, které musíte zvládnout k přijímačkám

Čekají vás přijímací zkoušky na střední školy a obávané Cermat testy? Abyste testy úspěšně prošli, je třeba mít nejen vědomosti z češtiny a matematiky, ale také specifické dovednosti, které tkví ve způsobu, jakým přistupujete k úlohám – tedy například zvládání času a orientaci v zadáních. V tomto článku se podíváme na tři takové klíčové dovednosti, a to na práci se záznamovým archem, efektivní hospodaření s časem a strategii řešení testů.
Specifické dovednosti k přijímačkám: práce s archem
U ostré přijímací zkoušky dostanete k zadání záznamový arch, do kterého je třeba veškeré odpovědi zaznačit. Do zadání si psát můžete, v potaz při hodnocení se ale berou pouze odpovědi v záznamovém archu. Proto je třeba odpovědi pečlivě a průběžně přepisovat. Dávejte si pozor na číslování, ať si nechtěně odpovědi v archu neposunete. Věnujte pozornost i psacím potřebám, které si k přijímačkám vezmete – do záznamového archu je nutné psát modrou nebo černou propiskou nebo mikrofixem (linerem). Odpovědi zaškrtnuté obyčejnou tužkou se nepočítají (tzn. neoskenují se k vyhodnocení). Klíčové je i správné zaznamenávání – do příslušných políček dělejte pečlivé křížky z rohu do rohu.
Specifické dovednosti k přijímačkám: práce s časem
Efektivní hospodaření s časem je bezpochyby jednou z nejdůležitějších specifických dovedností k přijímačkám. V místnostech obvykle hodiny bývají, i přesto si raději s sebou vezměte hodinky (pozor, nesmí to být chytré hodinky), ať se kdykoli můžete podívat, kolik vám zbývá času.
Často se stává, že studenti stráví příliš mnoho času u jedné úlohy a následně jim chybí čas na dokončení dalších částí testu. Pro úspěch u přijímaček je klíčové plánování a rozdělení času na jednotlivé části testu. Začněte s rychlým prohlédnutím testu, abyste zjistili, jak jsou úkoly rozděleny a jaké úlohy vám mohou zabrat více času. Následně si rozdělte čas tak, abyste se vyhnuli dlouhému zdržování na těžších úlohách. Můžete si také pomoct tím, že si na začátku každé části testu stanovíte, kolik minut věnujete každé úloze, nebo kolik úloh chcete mít vyřešeno po určitých časových úsecích. Strategie rozvržení času mohou být různé.
Specifické dovednosti k přijímačkám: strategie řešení testů
Další klíčovou specifickou dovedností k přijímačkám je schopnost vytvořit si a správně aplikovat vlastní strategii řešení testů. Jedna ze strategií může být například začít s těmi úlohami, které jsou jednodušší a rychlejší. Tento přístup vám pomůže rychle získat body a také si dodáte sebevědomí pro složitější úkoly. Pokud narazíte na těžší úlohu, která vám dělá problém, můžete ji zkusit přeskočit a vrátit se k ní později. Pokud máte čas, použijte ho na prověření a zkontrolování vašich odpovědí. Další užitečnou strategií je případné tipování a nenechání žádné křížkovací úloh bez odpovědi. Jestli tak není v zadání vysloveně napsáno, za špatnou odpověď se nestrhávají body. Pokud tedy nevíte, co odpovědět, zkuste alespoň tipnout, třeba se trefíte.
Přijímací zkoušky na střední školy se mohou zdát náročné, ale s dostatečnou přípravou a ovládnutím výše uvedených specifických dovedností je určitě úspěšně zvládnete. Vyzkoušejte si přijímačky nanečisto, zaručíme vám přesnou simulaci ostré zkoušky, díky které si výše uvedené specifické dovednosti nejlépe osvojíte a natrénujete!