Přeskočit na obsah

Přijímačky nanečisto na SŠ

Zápisový lístek na střední školu – vše, co potřebujete vědět

Uchazeči, kteří jsou po přijímacích zkouškách přijati na střední školy, čeká důležitý úkol: musí na střední školu podat zápisový lístek (ZL) a tím potvrdit, že na ni od září nastoupí ke studiu. Máme pro vás kompletní informace k zápisovému lístku na střední školy.

Co to je zápisový lístek a kde ho seženu?

Zápisový lístek je oficiální listina s vodoznakem a evidenčním číslem, který žákům devátých tříd vystavuje jejich základní škola zpravidla do poloviny března 9. třídy. Podáním zápisového lístku na střední školu, kam je deváťák přijatý na základě přijímacích zkoušek, stvrzuje, že na ni od září nastoupí ke studiu.

Kdy podat zápisový lístek?

Oficiální lhůta pro podání zápisového lístku je 10 pracovních dní od zveřejnění výsledků přijímacích zkoušek. POZOR: Výsledky školy zveřejňují na svých webových stránkách a na úřední desce (pod číslem přihlášky nebo přiděleným registračním číslem uchazeče) a tím se berou jako oznámené. Od data zveřejnění se počítá lhůta 10 pracovních dní. Školy žákům po 1. kole přijímacích zkoušek nezasílají písemné rozhodnutí o přijetí (to až např. v případě kladného vyřízení odvolání). Podejte proto zápisový lístek co nejdříve, jakmile se dozvíte o přijetí.

Situace, kdy podávat zápisový lístek na SŠ

zápisový lístek na sš

Jak vyplnit a podat zápisový lístek?

U zápisového lístku vyplňujete jeho hlavičku a první rámeček, tedy:

  • školní rok nástupu ke studiu na SŠ
  • osobní údaje uchazeče a zákonného zástupce
  • název školy, kam odevzdáváte
  • kód a název oboru, na který jste přijati a nastoupíte na něj

Zde najdete vzor tiskopisu zápisového lístku i vzor vyplněného zápisového lístku ke stažení. Druhý rámeček zápisového lísku slouží pro zápis na jinou SŠ v případě, kdy ZL vezmete z této SŠ zpět a podáváte jinam.

ZL podejte na střední školu buď osobně, což doporučujeme, nebo doporučeně poštou. Ve druhém případě si nezapomeňte uschovat podací lístek. Pro splnění lhůty 10 pracovních dní rozhoduje datum podání na poště. To musí být nejpozději poslední den lhůty.

Jak vzít zpět a znovu podat zápisový lístek?

Vyšlo vám odvolání na školu, kam byste rádi nastoupili, ale ZL jste již uplatnili na jiné střední škole? Tato situace je častá a má jednoduché řešení. Vezmete si rozhodnutí o přijetí na jinou SŠ a osobně si do původní školy dojděte pro podaný ZL. Škola vám do prvního rámečku označí, že byl zápis zrušen.

Od tohoto okamžiku máte opět 10 pracovních dní na podání na druhou školu. Pro tento účel slouží druhý rámeček na zápisovém lístku, který vyplníte totožně, jako v prvním případě, jen s údaji pro druhou SŠ, kam nakonec nastoupíte. Osobně nebo poštou poté doručíte ZL na druhou SŠ.

Další informace k zápisovému lístku

Mrkněte i na další užitečné články v našem přijímačkovém blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *