6 nápadů na zdravé svačiny do školy

6 nápadů na zdravé svačiny do školy

Zdravé svačiny do školy hrají v životě školáků větší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Svačiny totiž nejsou jen pomocníky proti hladu (nebo nudě), ale mohou ovlivnit vaše myšlení a soustředění se. Jestli vás od zdravých svačin odrazuje dlouhá a složitá příprava, tenhle článek je přímo pro vás – máme totiž několik tipů na snadné zdravé svačiny.

 1. Ovoce a zelenina

Velice jednoduchá a přitom skvělá zdravá svačina – vezměte si s sebou do školy ovoce nebo zeleninu. Pokud vás nudí jíst jablko, hrušku, banán, rajče, okurku „jen tak“, nakrájejte si vše do krabičky a vytvořte si ovocný, případně zeleninový mix. Nebojte se také experimentovat, nemusíte pořád dokola jíst ty stejné potraviny – už jste si s sebou do školy zkusili vzít třeba nakrájené mango či ananas? Dodá vám velkou spoustu energie a vy se pak budete mnohem lépe soustředit.

2. Oříšky, semínka

Další skvělou částí svačiny mohou být oříšky a všelijaká semínka. Obsahují spoustu prospěšných látek, a navíc jsou i výborným způsobem, jak zahnat případnou nudu. Ořechů se dá sehnat celá škála – vlašské, lískové, kešu, para či mandle.

 3. Mléčné výrobky

Už jste si do školy někdy přibalili jogurt, jogurtové mléko nebo kefír? Tyto mléčné výrobky se nepochybně do kategorie zdravé svačiny do školy řadí, a k tomu jsou extrémně snadné. Stačí jen, abyste si s sebou vzali lžičku. 

zdravé svačiny do školy

4. Tortilla

Perfektní větší svačinou do školy je tortilla, kterou si můžete naplnit rozličnými způsoby. Nabízí se například zeleninový salát, který případně můžete doplnit kouskem masa (a můžete mít ze svačiny rovnou oběd), ale nebojte se i experimentovat. Můžete si třeba zkusit tortillu pomazat trochou arašídového másla a pak dovnitř zamotat banán. 

5. Saláty

Pokud míváte velký hlad, saláty jsou znamenitým řešením, jak tento problém vyřešit. Saláty totiž nemusí být pouhým mixem zeleniny, můžete si do nich přidat i maso, nebo černou či červenou čočku.

6. Pečivo s kvalitní šunkou/sýrem

Pečivo se sýrem či šunkou určitě všichni znáte a víte, že je to jednoduchá a efektivní svačina. Aby vás to však nenudilo a získali jste více různých živin, obměňujte občas jak pečivo, tak jeho náplň. Vybírejte kvalitní šunku a různé typy sýrů či pomazánek. Už jste třeba vzali k celozrnnému pečivu cottage sýr?

 Zdravé svačiny do školy opravdu mění víc, než si myslíte. Potraviny, které do sebe dostáváte, mají obrovský vliv na vaše soustředění i zdraví. A jak jste mohli vidět v našich tipech, nemusí se vždy s přípravou jednat o jadernou fyziku. Pokud jste zrovna v deváté třídě a připravujete se na přijímačky, určitě oceníte potraviny, které vám pomohou k soustředění.

Čtěte také


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?