4 tipy pro výběr střední školy

4 tipy pro výběr střední školy

Jste v deváté třídě, čeká vás výběr střední školy a chcete vědět, jak na to? Pak pro vás máme 4 tipy, jak toto rozhodování úspěšně zvládnout! 

1. Co vás baví a zajímá?

Úplně prvním krokem, který výběr střední školy doprovází, je zamyšlení se nad tím, co vás baví a zajímá. Můžete si například napsat seznam předmětů, které vás ve škole baví. Také se můžete zaměřit na to, v čem jste dobří. Je to sport? Matematika? Cizí jazyky? Anebo třeba vše spojené s počítači a výpočetní technikou? Už tento zevrubný výběr vám může pomoci v rozhodování. 

Dále také určitě zhodnoťte své síly a možnosti. Baví vás sport a už méně biflování chemických vzorečků? Pak se koukejte po školách, které jsou zaměřené hlavně na sportovní výuku. Nebo jste naopak fanouškem chemie a fyziky, ale v jazycích nevynikáte? Potom hledejte školy a obory, které preferují tyto předměty a mají například nižší hodinovou dotaci výuky jazyků. No a pokud vás baví všechno, také nezoufejte! Například spousta obecných gymnázií má rozvrh předmětů víceméně rovnoměrně rozložený.

2. Poraďte se (nejen) s blízkými

Výběr střední školy věru není snadný, proto doporučujeme poradit se s vašimi nejbližšími. Poraďte se třeba s rodiči, co si o vašem výběru myslí. Zjistěte, zda vás podporují. Zeptejte se například i prarodičů či dalších příbuzných, kterým věříte. Svůj výběr můžete probrat i s kamarády a vzájemně se poradit. 

Pokud takové možnosti nemáte nebo chcete i odbornější pohled na svůj výběr, rozhodně se nebojte zajít za výchovným poradcem či poradkyní na vaší základní škole. Takový člověk vám může s výběrem střední školy hodně pomoci, nasměrovat vás a doporučit konkrétní školy, které by vám mohly sednout.

výběr střední školy

3. Výběr střední školy: lokalita školy

Dalším důležitým faktorem pro vás může být uvědomění, zda chcete zůstat v blízkosti domova a chodit na střední školu ve vašem městě či dojíždět, nebo zda preferujete osamostatnit se a bydlet na intru. Obojí má své výhody a nevýhody. Pokud máte rádi svůj klid a naopak nemáte rádi změny, možná pro vás bude lepší zůstat doma. Tím se vám také výběr střední školy zjednoduší, jestliže budete vybírat ze škol v okolí. 

Pokud na druhou stranu chcete okusit více samostatnosti a nové bydlení (většinou na internátě), rozhlédněte se po školách i ve vzdálenějších městech. Třeba svůj vysněný obor najdete několik stovek kilometrů od domova. Rozhodně však svůj finální výběr nezakládejte pouze na lokalitě školy. Berte to spíše jako nápomocný ukazatel toho, v jakých vodách začít pomyslně “lovit”. 

4. Zajděte na dny otevřených dveří

A posledním, velmi důležitým tipem, jsou dny otevřených dveří. Ty jsou pro výběr střední školy klíčové! Přihlášky sice můžete podat pouze dvě školy (hovoří se ale až o třech, pakliže se stihne upravit legislativa k přijímacím zkouškám), ale rozhodně zajděte na co nejvíce dní otevřených dveří! Osobní prohlídka škol, setkání s učiteli a učitelkami a všeobecná energie dané školy vám rozhodování může velice usnadnit. Můžete snadno zjistit, jak se vám v prostředí školy líbí, jestli vám vyhovuje její přístup nebo zda vás na škole cokoli odrazuje. 

Tak hurá do toho! Věříme, že výběr střední i následný nástup na novou školu hravě zvládnete. 

Další užitečné čtení pro deváťáky:


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?