Devátá třída – co mě čeká?

Devátá třída – co mě čeká?

Pokud v září nastupujete do deváté třídy, čeká vás trochu neobvyklý, možná lehce hektický rok. Ovšem ničeho se nebojte! Níže vám představíme, co všechno vás může potkat, abyste se v září a během celého školního roku ničeho nezalekli. Devátá třída znamená poslední rok na vaší základní škole, tak si ho užijte! Budete v pozici nejstarších na škole, což je bezpochyby fajn pocit.

Devátá třída a výběr SŠ

V prvé řadě byste měli začít aktivně přemýšlet nad výběrem střední školy. Můžete si vybírat mezi odbornými učilišti, středními odbornými školami s maturitou či mezi gymnázii a lycey. Záleží jen na vás, na co se cítíte. Důležité je myslet na to, co vás baví, co by vás bavit mohlo a jaké předměty vám jdou.

Jak v deváté třídě vybrat tu pravou střední školu?

Pro snadnější rozhodování doporučujeme určitě navštívit dny otevřených dveří jednotlivých škol, které vás zajímají, anebo veletrh Schola Pragensis, pokud chcete na pražskou střední školu.

Při výběru je také třeba brát v potaz, že o některé školy, zejména o gymnázia, je velký zájem. Nesázejte tak vše na jedinou kartu a určitě využijte toho, že můžete podat až dvě přihlášky. Další dvě přihlášky můžete podat na školy s talentovou zkouškou, pokud vás láká třeba umělecké zaměření. Dále si nezapomeňte pohlídat termín podání přihlášek, ať vše stihnete včas. Termín podání přihlášek na obory s talentovou zkoušku má deadline zpravidla dříve, většinou v listopadu. 

devátá třída

 

Příprava na přijímačky na SŠ

Samotné přijímačky na SŠ se mohou zdát jako velká výzva. Proto doporučujeme vrhnout se na včasnou přípravu. Díky tomu, že přijímací zkoušky jsou jednotné a zaštiťuje je Cermat, tak se můžete připravovat relativně snadno a systematicky.

Přijímačky na SŠ se skládají se z testu z matematiky a češtiny a vy si můžete testy z minulých let najít přímo na stránkách Cermatu a zjistit, jak typově vypadají. Jednotlivé testy si můžete doma i zkusit vyřešit. Pokud by vám tato příprava nestačila, doporučujeme navštívit kurzy, které celý přijímačkový proces věrně simulují. Věřte, že s takovou přípravou potom ostré přijímačky zvládnete jedna báseň. 

Devátá třída a ostrá přijímací zkouška

Jednotná přijímací zkouška se potom skládá ve dvou řádných termínech. V oba termíny budete psát oba dva testy, přičemž se vám vždy započítá ten lepší výsledek. Důležité pro vás je, že zkoušky vždy skládáte na těch dvou školách, které jste si vybrali. Počítejte s tím, že řádné přijímačky jsou většinou stanoveny na cca polovinu dubna. Tuto informaci mějte na paměti zejména během přípravy, ať vše hravě stihnete. 

Pokud byste se v prvním kole náhodou nedostali ani na jednu vybranou školu, rozhodně nezoufejte! Školy, které v prvním kole nenaplní své kapacity, vyhlašují ještě 2. kolo přijímacího řízení!  Šance v podobně 2. kola nebo v podobě odvolání stále máte. 

Devátá třída se může zprvu jevit jako náročný rok, ale my věříme, že vše zvládnete levou zadní. Držíme vám palce!

Všechny důležité termíny i další užitečné informace o tom, co vás v deváté třídě čeká, pro vás shomažďujeme na našem přijímačkovém blogu. Přečtěte si i naše další články!


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?