Výběr střední školy: 3 rady, kde získat informace

Výběr střední školy: 3 rady, kde získat informace

Už jste se s pomalu blížícím se koncem roku rozmýšleli nad tím, co po dokončení deváté třídy? Chtěli byste se dál vzdělávat, jen nevíte kde? V tomhle článku vám poradíme, kde získat informace, abyste si mohli různé střední školy prohlédnout a zjistit, která by se vám zamlouvala.

1. Kompletní přehled škol

Pokud zatím vůbec nemáte představu o tom, jaké máte možnosti, nezoufejte. Existuje např. portál MŠMT, který veškeré registrované střední školy sdružuje. Na této stránce můžete vyhledávat střední školy podle mnoha kategorií, jako je například druh školy, nebo kraj, potažmo okres, ve které se škola nachází.

2. Schola Pragensis a další veletrhy SŠ

Pokud nechcete pouze vyhledávat na internetu, zajděte na Scholu Pragensis. Jedná se o pražský veletrh středních škol, který probíhá v Kongresovém centru. Letos se bude konat od čtvrtka do soboty 23.–⁠25. listopadu 2023, ve čtvrtek a v pátek od 9 do 18 hodin, v sobotu do 15 hodin. Na veletrhu se můžete porozhlédnout po stáncích různých škol, kde se dozvíte mnoho informací nejen od studentů, kteří na konkrétní škole studují, ale i od učitelů, kteří tam vyučují. K lepší orientaci po veletrhu si můžete dokonce stáhnout aplikaci, ve které si školy, které vás zaujmou, dokonce můžete ukládat do oblíbených.

3. Dny otevřených dveří (DOD)

Když už tušíte, jaké střední školy se vám zamlouvají, není nic lepšího než se na ně jít podívat. Zjistíte, jak se k nim dostanete, jak to uvnitř vypadá a dozvíte se víc konkrétních informací. Třeba už se potkáte i s potenciálními budoucími spolužáky. Pro zjištění, kdy se na které škole den otevřených dveří koná, si školu najděte na internetu. Data DOD si školy volí samy a mnohde je třeba si místo předem rezervovat.
Až si vyberete školu, stačí už jen podat přihlášku. Pozor, letos se pro podávání přihlášek chystají mnohé změny. Posledním krokem je dobře se připravit na přijímací zkoušky.

Ať už si vyberete jakkoli, věřte si, určitě to zvládnete. 😊

Další užiteční články k výběru střední školy


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?