Jak si hlídat čas u přijímaček?
Máte plnou hlavu příprav na přijímačky? Určitě trénujete příklady z matematiky i úlohy z češtiny, znalosti však nejsou to jediné, co je u ostré zkoušky potřeba. Mimo jiné byste určitě měli umět pracovat se záznamovým archem a s časem. Co se času týče, podstatné je vědět, že na zkoušku z češtiny dostanete 60 minut s tím, že obsahuje 30 úloh, na test z matematiky, který se skládá ze 16 úloh, budete mít minut 70. A právě o tom, jak si čas hlídat a jak všechno s rozvahou zvládnout, je i tento článek.
Jak si hlídat čas – nezapomeňte hodinky
V prostorách, kde ostré přijímačky probíhají, často hodiny jsou, rozhodně na to ale nespoléhejte. Navíc se může stát, že budete sedět na místě, ze kterého na ně pohodlně neuvidíte. Proto nic neriskujte a ke zkouškám si raději přineste hodinky svoje, a to takové, které budou mít klasický ciferník s ručičkami, nebo digitální – cokoli je vám příjemnější. Nesmí se však jednat o chytré hodinky, ty jsou u přijímacích zkoušek zakázané (rozumějte hodinky s možností připojení k internetu, ale i fitness hodinky apod.).
Jak si hlídat čas – hlavně aktivně
Čas si hlídejte ideálně průběžně. Zadávající vás na něj sice upozorní deset minut před uplynutím časového limitu, to už ale může být pozdě. Proto každou chvilku raději mrkněte na své hodinky, ať máte přehled po celou dobu psaní testů a nic vás nezaskočí. Aktivní hlídání času vám pomůže s rozvrhnutím si celého testu, ale také v boji se stresem. Dobře si to ještě stihnete natrénovat na přijímačkách nanečisto.
Jak si hlídat čas – příklad
Dalibor si testy před ostrou zkouškou mnohokrát zkoušel vyplnit, a tak tuší, kolik času mu zabere jaká úloha. Také si vytvořil vlastní testovou strategii a ví, kterými úlohami začne a v jakém sledu je bude řešit. Během psaní testu se průběžně dívá na hodinky a kontroluje si čas. Když zjistí, že mu nějaká úloha trvá déle než obvykle, přeskočí ji a vrátí se k ní později, aby stihl vyřešit cvičení, která mu problém nedělají, nikde se zbytečně nezasekl a neztratil čas. Má totiž vytvořené časové milníky. Při poctivém tréninku na Cermat testy si vytyčil časové úseky, ve kterých chce mít vyřešený určitý počet úloh. Dalibor je v klidu, protože má čas pod kontrolou, umí bezpečně číst ze svých ručičkových hodinek a řeší test dle svého plánu a strategie.
Pamatujte, kolik času na celý test máte, a průběžně si ho kontrolujte. Ve chvíli, kdy k tomu budete i v průběhu testu své odpovědi přepisovat do záznamového archu, určitě vše bez problému zvládnete. Hodně štěstí! 😊