Kde budou psát deváťáci letos přijímačky?

Kde budou psát deváťáci letos přijímačky?

Podali jste si letos přihlášku na střední školu? Tak to už o přijímacím řízení jistě víte mnoho. Povinné části přijímaček zařizuje pro všechny školy Cermat, a tudíž budete skládat zkoušku z matematiky a z českého jazyka, ať už se hlásíte na kamkoli. Datum je také jasně dané, jedná se o pátek 12. a pondělí 15. dubna. Ale co místo konání přijímaček – kde testy budete psát? Odpověď na tuto otázku najdete právě v tomto článku.

Kde se dělají přijímací zkoušky?

Místo konání přijímaček si nevybíráte ani vy, ani školy, nýbrž Cermat. Ten vám přes systém DIPSY přiřadí jako místo jednu ze škol, na kterou jste si podali přihlášku. Výběr místa závisí na kapacitě školy a také na její vzdálenosti. Pokud vás čeká školní část zkoušek v týž den jako Cermat testy z ČJ a M, budete je všechny psát ve stejné instituci. Je dost možné, že ani jedny zkoušky nebudete skládat na škole, která je pro vás prioritou číslo jedna. Z toho si ale nic nedělejte, vůbec nic to neznamená, oba termíny můžete psát testy ve stejné škole. Vaše nejlepší skóre z češtiny i z matematiky se dozví obě školy nehledě na to, kde jste body získali.

Kdy se dozvíte, kde budete skládat přijímací zkoušky?

Pozvánku obdržíte nejpozději dva týdny před termínem zkoušky, to je totiž mezní termín pro ředitele škol, aby vám je zaslali. Pokud jste si přihlášky podávali elektronicky, pozvánky dostanete stejným způsobem, jestli jste využili hybridní formu podávání (výpis z DIPSY), či jste přihlášky zasílali poštou, pozvánka se k vám také dostane poštou. Ačkoli to není povinné, školy často rozesílají i informační e-mail, takže možná najdete informace i tam.

Obhlédnutí terénu

Abyste zabránili zbytečnému stresu, jeďte se na místo konání přijímaček, tedy školu, kde budete testy psát, předem podívat. Najděte si pohodlnou trasu a v Den D počítejte s dostatečnou časovou rezervu. Přijímačky se začínají psát v 8:30, tudíž se ráno může stát, že se doprava nebude hýbat tak rychle, jak byste si přáli. A štěstí přeje připraveným.

S řádnou přípravou vás místo, kde budete přijímačky psát, nerozhodí. Zhluboka se nadechněte, ať už vám bude přidělena jakákoli škola, dáte to! 😊

Mohlo by vás zajímat také:

 


Osobní zóna je prostředí, kde jsou veškeré informace k přípravě na přijímací zkoušky na jednom místě.

Konkrétně tam najdete:

Který se hodí pro koho?

Tomáš je z Berouna a na zkouškách se nejvíc bojí toho, že se nedokáže dlouho soustředit – tudíž bude „sekat chyby“ z nepozornosti. Proto dojíždí každou neděli na Přijímačky nanečisto. Je to pro něj ideální kombinace, protože nepřijde o atmosféru plné třídy, ale současně nemusí být v Praze celý den. Jakmile testy napíše, odjíždí domů s opravenými a obodovanými archy a dá si zaslouženou pauzu. V klidu se pak podívá na videorozbory – především na ty úlohy, u kterých váhal či chyboval. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jednu konstrukční úlohu a pak? Má hotovo. Kamarádi čekají!

Bára je z Olomouce, chce přesnou a užitečnou přípravu, která ji ale bude zároveň bavit. Každou neděli tak absolvuje přijímačkový den distančně. „Není to nuda? Není to k ničemu?,“ ptají se spolužáci. Bára na to ale není sama – zkouškou ji provede přátelský průvodce, takže jí neuniknou žádné pokyny ani tipy a triky. Zkoušku dělá s přesnou časomírou, slyší i zvuky třídy – úplně zapomene, že je sama v pokoji! Navíc se může živého průvodce v průběhu zkoušky na cokoli zeptat. Nakonec si dle přesných instrukcí archy opraví a oboduje. Tím získá obrovskou výhodu, protože pozná Cermat bodování a už nikdy nebude váhat, „co se uznává a co ne“. V klidu se pak podívá na videorozbory – u matematiky na celý, u češtiny se dívá jen na ty úlohy, u kterých chybovala. Pustí si vysvětlení opakovaně, klidně trochu pomaleji, dokud vše nepochopí. Na chvíli se pak večer připojí k živému webináři, doptá se na jedny druhy přísudku a jde si užít zbytek víkendu.

Lucka je z Prahy. Na zkouškách ji nejvíc děsí stres a zameškaná látka – co když bude v testu něco, na co náhodou ve škole chyběla a látku se nedoučila? Proto chodí každou sobotu prezenčně na Přijímačky nanečisto – opakovaně se dostává do situace, kdy píše test ve třídě s ostatními žáky a zbavuje se tak stresu. Každou sobotu také absolvuje 2 x 60 minut výuky naživo s učiteli, kde postupně doplní, co nepochytila ve škole. Jakmile má hotovo, jde domů s opravenými a obodovanými záznamovými archy a může zbytek víkendu odpočívat. Pokud se potřebuje k řešení vrátit, dokoupí si videorozbory podrobného rozboru řešení k testům (380 Kč).

David závodně plave a rád tráví víkendy na chatě, takže potřebuje být flexibilní. Někdy proto dělá přijímačkový den distančně z domova, někdy přijde v neděli (s podrobným rozborem), aby ještě stihl trénink a když zrovna nemá v sobotu závody, přijde na Přijímačky prezenčně (se základním rozborem). Z přípravy si tak vždy odnese maximum a do toho stíhá všechny koníčky. Ideální, že?