Jak se učit na přijímačky? Čas se krátí...
Jste v deváté třídě a hlásíte se na střední školu? Tak to už vám určitě nejednou proběhla hlavou myšlenka, jak se učit na přijímačky. V tomto článku vás čeká několik tipů a rad, jak se na přijímací zkoušky pořádně a efektivně připravit.
Jak se učit na přijímačky – záznamový arch
Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z matematiky a z českého jazyka. U přijímaček však nedostanete pouze zadání, ale i záznamový arch. Právě do tohoto archu musíte přepsat všechny své odpovědi, a proto je klíčové vědět, jak se záznamovým archem zacházet a jakým způsobem do něj odpovědi zapisovat.
Jak zapisovat odpovědi do záznamového archu?
V testu vždy najdete otevřené i uzavřené úlohy s pouze jedinou správnou odpovědí. U uzavřených úloh budete mít na výběr z několika odpovědí, přičemž vy svou volbu označíte křížkem. Je velmi důležité, abyste křížky psali pořádně, a to z rohu do rohu čtverce, do kterého je vepisujete. Aby se odpovědi čitelně naskenovaly, je taktéž klíčové, abyste psali modrou nebo černou propisovací tužkou nebo linerem. U otevřených úloh musíte své odpovědi psát výhradně do vyznačených polí. Cokoli mimo tato pole se vám nezapočítá. Pokud chcete vidět, jak by odpovědi vypadat neměly, mrkněte sem.
Kdy přepisovat odpovědi do záznamového archu?
Dobrou strategií je si odpovědi do archu přepisovat v průběhu celého testu, aby se nestalo, že vám vyprší na konci čas dřív, než vše přepíšete. Při přepisování odpovědí si taktéž hlídejte číslování úloh, abyste nechtěně nezaznačili svůj výsledek k jiné úloze.
Jak se učit na přijímačky – efektivní obálková metoda
Skvělým nástrojem pro přípravu na přijímačky je tzv. obálková metoda. Někdy jí také přezdíváme semaforová metoda a jedná se o způsob, jak zefektivnit svou přípravu na ostré zkoušky.
Chcete-li tuto metodu vyzkoušet, nejprve si rozdělte typy testových úloh podle toho, jak vám jdou, nebo naopak jak s nimi bojujete. Podle typu a obtížnosti si je rozdělte do tří skupin – ty si seskupte např. do jedné obálky, šanonu, složky, cokoli vám vyhovuje.
Na konci tedy budete mít obálky tři:
- jednu s těžkými úlohami
- jednu se středně náročnými úkoly
- poslední s těmi, které vám nedělají potíže
Teď už jen stačí vytvořit si učební plán. Ten by měl správně vypadat tak, že nejčastěji budete trénovat úlohy z takzvané červené obálky, do které jste si shromáždili úlohy, které vám dělají největší potíže. Ve chvíli, kdy vám úlohy začnou jít, je přesuňte nejprve do střední obálky a nakonec do té, kde schraňujete typy cvičení, které vám jdou. Jedná se sice o náročně znějící techniku, funguje ale velice dobře!
Jak se učit na přijímačky a zlepšovat se?
Pokud chcete opravdu vidět posun, je potřeba se učit na přijímačky pravidelně. Pakliže používáte obálkovou metodu, je ideální se průměrně třikrát týdně věnovat červené obálce (té s nejtěžšími úlohami). Nebojte se chyb a nepřehlížejte je, naopak se k nim vracejte a analyzujte je.
Nevěšte hlavu, ještě máte čas. Bez váhání se pusťte do přípravy a určitě to u přijímaček dopadne dobře. Hodně štěstí! 🍀